תפריט נגישות
צמח ישראלי - מגדיר צמחיית ישראל

זית


זית (שם מדעי: Olea) הוא סוג של עץ ממשפחת הזיתיים והוא כולל כ-40 מינים שבהם בין 140 ל-180 זנים (תת מינים) של עצים קטנים עד בינוניים בעלי פרי.

ההיסטוריה של עץ הזית:

עץ הזית התגלה לראשונה לפני אלפי שנים בנחל אורן שבכרמל כצמח בר בעל פרי קטן ותורבת לראשונה לפני יותר מ-5,000 שנים בדרום סוריה, ניתן למצוא בארצנו עצי זית בני יותר מ- 2,000 שנים וישנם כשבעה עצי זית (ממוקמים ב"עראבה" שליד כרמיאל) שהוערכו כבני יותר מ3,000 שנים.

היום עץ הזית נפוץ ברוב המדינות המפותחות ומשמש למאכל להסקה וליצור שמן זית ובשנים האחרונות עץ הזית הפך גם לחלק מרכזי בגני נוי בזכות יופיו המרשים והאצילי.

עם השנים בוצעו הכלאות רבות וחלקם מוצלחות, לכן ניתן למצוא את עץ הזית ביותר מ-15 מינים שונים בארצנו וביותר מ-40 מינים בעולם.

ביהדות הזית הינו אחד משבעת המינים שבהם נתברכה ישראל.

תיאור עץ הזית

למיני הזית הבדלים זניחים ביחס לשאר סוגי הצמחים, הגובהה של רוב עצי הזית נע בין 2.5 מטרים ל5 מטרים. מינים בודדים הם ננסיים ומינים אחדים מגיעים לגובהה 12-15 מטרים. נוף העץ רחב ובדרך כלל דומה לגובה העץ.

עונת הפריחה והלבלוב מתחילה  בתחילת האביב, בעונה זו עץ הזית שופע באלפי פרחים קטנים ולהם 4 עלי כותרת בצבע לבן או צהוב שאורכם מגיע לכס"מ, הפרחים ערוכים באשכולות ורק חלק קטן מהם מגיעים לשלב החנטה שמתרחשת באמצע הקיץ.לגזעים ולענפים של עץ הזית צפיפות גבוהה וערך קלורי גבוהה, פירות העץ (הזיתים) בעלי חרצן אחד.

בתמונה: עץ הזית בזמן הפריחה

פריחה של עץ זית

העלים פשוטים, צבעם בחלק העליון הוא ירוק כהה ומבריק ובחלק התחתון ירוק בהיר מט, אורך העלים נע בין 2 ל 5 ס"מ, אורך הפטוטרות מגיע ל 5 ס"מ.

בהתאם לזן הזית - קוטר הזיתים נע בין  ל 4 ס"מ וצבע הזיתים יכול להיות ירוק, סגול, חום ולעיתים רחוקות אדום. עונת המסיק של הזית מתחילה בתחילת ספטמבר ויכולה להמשך עד לסוף דצמבר.

בסרטון, מסיק זיתים במושב פעמי תש"ז בדרום

זני עצי הזית הנפוצים בישראל:

 1. זית סורי - הזית הסורי הוא הנפוץ ביותר המזרח התיכון, הוא אחד הזנים העמידים ביותר לתנאי טבע קיצוניים (יובש וקיפאון) ובישראל הוא הזית הנפוץ ביותר למאכל.

 2. ברנע - זן הפותח בישראל במכון וולקני וזכה להצלחה מיידית במדינות שונות, באוסטרליה ובניו זילנד בעיקר. פירותיו מתאימים למאכל ולהכנת שמן.

 3. מעלות - זן הפותח במכון וולקני ומתאים אך ורק להפקת שמן.

 4. מוחסאן - המוחסאן הוא זן שמקורו לא ידוע והוא התגלה לראשונה בשנות ה-40 באיזור יהודה ושומרון, העץ מניב כמויות זיתים גדולה אך כמויות שמן קטנות, לכן הוא משמש בעיקר למאכל.

 5. אסקל - האסקל פותח בישראל במכון וולקני בשנת 2000 והחל את דרכו במטעים משנת 2002 במתכונת ניסיון. כבר בשנת 2004 העץ הראה את הצלחתו ביבול עשיר עם תכולת שמן גבוהה והביא לנטיעות בהיקפים עצומים בישראל ובשאר העולם, היום הוא "מתחרה" עם הזית הסורי על התואר "הזית הנפוץ בישראל".

 6. נבאלי בלאדי - זן הפותח בישראל הדומה מאוד לזית הסורי. מתאים במיוחד להפקת שמן. 

 7. קורטינה - קורטינה הוא זן שהגיע לארצנו מאיטליה בכמות קטנה ומתאים למאכל ולהפקת שמן.

 8. מנזנילו - המנזנילו הוא הזן הנפוץ בעולם להפקת שמן זית בזכות פירותיו העגולים והמלאים, מקורו בקליפורניה והוא נימצא בשימוש גם בישראל.

 9. ארבקינה - זן שמקורו בישראל אך נמצא בשימוש בכל העולם. משמש בעיקר למאכל בשל פירותיו הקטנים והעניים בשמן.

 10. לצינו - לצינו הוא זן שהגיע בשנים האחרונות לישראל מטוסקנה שבאיטליה ומשמש להפקת שמן בלבד.

 11. פיקואל - הגיע מספרד וידוע בעולם בתור עץ לא משתלם לגידול מסחרי בשל תנובתו הדלה. אך בישראל העץ מראה תנובה שונה ואף משגשג. מתאים מאוד לשמן ולמאכל.

 12. פישולין מרוקן - זית ירוק שהגיע מדרום צרפת ונזרע ברמת הגולן ובעמק יזרעאל, הפרי משמש לשמן ולמאכל.

 13. פישולין לנג-דוק - גם הוא הגיע מדרום צרפת ודומה מאוד לפישולין מרוקן עם טעם וארומה עדינים יותר.

 14. קורנייקי - מקורו ביוון ולא מתאים למאכל, בישראל משמש להפקת שמן זית ונוי.

 15. פרנטויו - הגיע לישראל לפני מספר שנים מטוסקנה שבצפון איטליה והתאקלם לאחרונה אצל מספר חקלאים ומגדלים בישראל. המאמצים להתאים את העץ לאקלים הישראלי הגיעו בזכות איכותו למאכל. הפרי לא מתאים להפקת שמן.

גידול עץ הזית: 

עץ הזית חזק במיוחד שמסוגל להתאקלם לרוב תנאי השטח, העץ יכול לגדול ולהתפתח גם באדמה קלה כמו חול ים אבל הוא מעדיף אדמה כבדה ,יבשה ומנוקזת היטב.
זנים מסויימים של עץ הזית (הזית הסורי לדוגמא) מסוגלים לשרוד בטמפרטורות קיצוניות של בין 10- מעלות ל 45+ מעלות צלסיוס. עם זאת, גידול העץ בטמפרטורות נמוכות פוגע משמעותית בתנובת העץ.  
שורשיו של העץ מאפשרים לו לשרוד ללא השקיה בין גשם לגשם ולכן הוא מסוגל לגדול בטבע ללא מגע אדם לכן צריך להשקות את העץ רק בזמן שמעבירים אותו לצורך ההתאקלמות בשטח. גיזום העץ מסייע בהפחתת הלחות בלב העץ ומונע התפתחויות של מזיקים מסוגים שונים. עם זאת אנו גם מקלים על העץ לבנות ענפים חדשים וזיתים בריאים וחסינים יותר בפני מזיקים. מומלץ לגזם את העץ לאחר המסיק.

כדי לשמור על עץ בריא ורחוק ממזיקים, יש לגזם ולשמור שהסביבה שלו תהיה יבשה,לא מומלץ לשתול צמחיה במרחק הקרוב מ20 סנטימטרים מהעץ ואף לגזום דשא ועשב שגודל בסביבת העץ למניעת הצטברות לחות.

מחלות ידועות וטיפול במזיקים: 

לעץ הזית מינים שונים וכל מין רגיש יותר למזיקים שונים. עם זאת יישנם מספר מזיקים נפוצים בישראל שפוגעים בכל העצים.

 1. זבוב הזית
 2. עין הטווס
 3. סס הנמר
 4. אקרית החטטים
 5. עש היסמין
 6. יתוש ענפי הזית
 7. דוררת
 8. פסילת הזית
 9. תריפס הזית
 10. עש הזית הקטן
 11. כנימת הזית
 12. כנימת הפרלטוריה של הזית