תפריט נגישות
צמח ישראלי - מגדיר צמחיית ישראל

דוררת


דוררת (שם מדעי: Verticillium Wilt, בעברית ידועה גם בשם "קמילת הורטיציליום") הינה מחלה פטרייתית קשה הפוגעת ביותר מ-100 מיני צמחים הגדלים בישראל.

מחלת הדוררת גורמת לסתימות בצינורות העצה (ה"ורידים" שמובילים את המים לכל חלקי הצמח), המחלה גורמות להפסקת אספקת המים ובסופו של דבר הצמח קמל ומת.

הגורמים למחלה הוא שני מינים שונים של פטריות ורטיציליום שמתחילות את דרכן בקרקע. הפטריה מחלחלת לעץ דרך השורש וכך היא מתפשטת אל תוך צינורות העצה. מחלת הדוררת יכולה לפגוע בצמחים בכל גודל ומסוגלת להרוג עץ גדול תוך מספר ימים.
בעצים גדולים הדוררת עלולה לפגוע רק בצד אחד של העץ ולגרום למוות חלקי.

הסמפטומים למחלת הדוררת דומים מאוד לרוב מחלות הקמילה והכמשון.

שליטה במחלת הדוררת

לא ידוע על פתרון יעיל לשליטה ביולוגית או כימית במחלת הדוררת.
השימוש בזנים עמידים, הוא חלק חשוב בשליטה התפשטות המחלה ועל ההשפעה של המחלה על שאר הסביבה, מאחר ונבגי פטריות הורטיציליום שוכנות בקרקע, צמחים נוספים באיזור עלולים להפגע ממחלת הדוררת.

בעקבות העובדות הנ"ל יש לדאוג להוציא מהגינה את הצמח הפגוע ולהשמידו במקום המתאים, מחזור החיים של פטריית הדוררת עשוי להגיע ל-15 שנים ובזמן הזה היא יכולה לפגוע באיזורים נרחבים, לכן מומלץ לשרוף את הצמח כליל כדי לוודא את קטילת הפטריה.

לאדמה הפגועה מומלץ להעביר תהליך של חיטוי סולארי, או שאפשר פשוט לעקור את כל הצמחים מהאיזור ולייבש את הגינה, שתילת צמחים באיזור פגוע תסייע להתפתחות מחודשת של הדוררת מכיוון שכל צמח דורש השקייה.

בחלוף החורף הראשון, אחרי שהגינה ספגה הרבה מים, אפשר להתחיל לשתול צמחים. יש לבחור בהקפדה זנים עמידים למחלת הדוררת.
לדוגמא: עץ המנגו פגיע מאוד למחלת הדוררת ולכן פיתחו במרכז וולקני זנים עמידים יותר להתמודדות עם המחלה.

למרות שרוב המינים שבמשפחת הסולניים רגישים לדוררת, שתילת מינים מחוסנים תעזור בקטילת הפטריה, כל הצמחים שבמשפחת הסולניים עשירים באתילן הקוטל את הפטריה. מינים מומלצים לשתילה הם עגבנייה, חציל ותפוח אדמה. יש לבחור בהקפדה מינים שהונדסו גנטית להתמודדות עם דוררת.

צמחים נפוצים בישראל עם רגישות לדוררת: