תפריט נגישות
צמח ישראלי - מגדיר צמחיית ישראל

אמנון ותמר - סיגל ססגוני


סיגל ססגוני (ידוע בשם אמנון ותמר, שם מדעי : Viola tricolor) הינו מין של פרח מסוג סיגל שבמשפחת הסיגליים.

תכונות מרכזיות:

הסיגל ססגוני הוא צמח תרבותיאמנון ותמר חד שנתי פורח ממשפחת הסגליים והוא מוכר גם בשמות סֶגֶל שְׁלָשׁ גּוֹנִי או אמנון ותמר.
לפרח הסיגל ססגוני 5 עלי כותרת הפרוסים במבנה יחודי, בעוד הפרח מכוון את עצמו לכיוון האור, ארבעה עלי כותרת מזדקרים ללמעלה ועלה אחד כלפי מטה, ישנם זנים מסויימים שבהם רק שלושה עלים עולים ושתיים אחרים יורדים למטה.

גננים מודרניים פתחו מגוון רחב של צבעי פרחים והצבעים הנפוצים בישראל כוללים צהוב, זהב, כתום, סגול בהיר, סגול כהה מאוד (כמעט שחור), אדום, לבן, וחום.

טיפול וטיפוח הסיגל ססגוני:

צמח הסיגל ססגוני ניתן לרכישה בתור זרעים אותם מומלץ לזרוע בתקופת הסתיו, אך מומלץ לקנות במשתלה שתילים מוכנים ולשתול בסתיו או בתחילת החורף. את הפרח מומלץ לשתול באיזור מלא באור לשגשוג הפריחה.
אפשר לשתול את הסיגל ססגוני באדניות קטנות עם אדמה קלה ומדושנת או באדמה.
יש לעדר את האדמה ולשתול את הצמחים במרחק מינימאלי של 15 ס"מ בין שתיל לשתיל. את השתילים מומלץ להשקות בטפטפות כדי שהעלים לא ירטבו ויפגעו מוירוס מוזאיקת המלפפון. קראו עוד על גידול אמנון ותמר בבלוגינון.

מזיקים ומחלות:
  1. כנימות עלה - אותם ניתן לקטול בשיטה הנקיה והמומלצת של ריסוס מים עם סבון רחצה (2 גרם סבון לליטר מים) או בשיטה הפחות ידידותית לסביבה שהיא שימוש בריסוס כימי נגד כנימות.

  2. קימחון - זיהום פטרייתי התסמינים כוללים כתמים כהים על שולי העלים. היא נפוצה בעיקר במעיינות עם לחות גבוהה וללא אור מספק.

  3. שבלולים וחלזונות - נוהגים לטפס על הצמח ולכרסם את העלווה, ניתן לטיפול בקלות על ידי פיזור חול ים בסביבת הצמח.

  4. ריקבון הגבעול - הריקבון מתפתח מפטריה הנמצאת באדמה עוד מלפני שתילת הצמח ,יש להשמיד צמחים נגועים עם גילוי הריקבון כדי למנוע את ההתפשטות של הפתוגן לצמחים אחרים בסביבת הגידול.  ולטפל באדמה כטיפול מקדים לפני השתילה הבאה.

  5. טחב - הטחב הוא זיהום פטרייתי הפוגע בעיקר בעלי הצמח, בהעדר טיפול הוא עלול להתפשט גם לגבעולים. התסמינים כוללים אבקה סגולה במרכז ואפורה בשולים שמתחילה את דרכה בעלים התחתונים. הוא נגרם על ידי אוויר מעופש ולפעמים ניתן לטיפול על ידי ריסוס.

  6. וירוס מוזאיקת המלפפון - פוגע בעלים, נגרם מתוצאה של התזת יתר של מים ישירות של עלי הצמח. 

 

אמנון ותמר