תפריט נגישות
צמח ישראלי - מגדיר צמחיית ישראל

פרזיה


פרזיה (שם מדעי : Freesia) הוא סוג הכולל כ-16 מיני גיאופיטים פורחים ממשפחת האירוסיים

הפרזיה הוא צמח נוי רב שנתי בעל פרח גדול וריח חזק הנפוץ במגוון צבעים, הצמח נובט מפקעות קטנות בקוטר 1.5-2 ס"מ וכולל הפרח הגדול הוא מגיע לגובהה של עד 40 ס"מ.

מקורות ותפוצת הפרזיה

צמח הפרזיה הוא יליד הצד המזרחי של דרום אפריקה, היום הוא נפוץ גם כצמח בר מקניה עד דרום אפריקה. הצמח הופץ לראשונה על ידי האדם לאירופה בסוף המאה ה -19 למטרות מסחריות ומשם לכל העולם.
בישראל מיני הפרזיה לא נפוצים בר, אך המין פרזיה אלבה ניתן לרכישה במשתלות כפקעות או כצמח פורח בעונה. הפרזיה אלבה ניתנת להשגה בשלל צבעים, למרות שהצבע הלבן הוא הצבע המקורי של המין פרזיה אלבה, דווקא הצבע הצהוב הוא הנפוץ בישראל.

חשיבות כלכלית של הפרזיה

פרחי הפרזיה נפוצים מאוד בגינות נוי ובזרי פרחים, עם השנים בוטנאים אספו תכונות שונות ממינים שונים של הסוג, היום קיימים יותר ממאה זנים מסחריים שבולטים בגינות יוקרה ובתערוכות פרחים. הזנים המהונדסים גנטית בעלי צבעים חזקים ושונים מהמקור (לבן צח, צהוב, ורוד, כתום, אדום וכחול), אך ניחוחם הוא פחות אינטנסיבי מאשר בזנים המקוריים. 

בזכות הריח העז של פרחי הפרזיה, בשנים האחרונות השימוש בהם גובר גם לייצור קרמים לידיים, שמפו, נרות, וסבונים.

גידול הפרזיה בגינת הנוי

האקלים בישראל מאפשר גידול של צמח הפרזיה באדניות בבית או אדמה בגינת הנוי, פקעת הפרזיה דורשת אדמה קלה ונקבובית, תערובת מתאימה של כבול וחול או זבל יעשו עבודה מצויינת.  באיזורים החמים הפקעות נשארות רדומות בתקופת הקיץ והפרחים פורחים בתקופות האביב והחורף. באיזורים הקרים של העולם הפרזיה פורחת כל השנה.
ניתן לשתול את פקעות הפרזיה בגינה באיזורים המתאימים.

רגישות למזיקים

פרחי הפרזיה רגישים לאקרית הקורים האדומה (שם מדעי : Red Spider Mite), כנימות עלה , ריקבון מהשקיית יתר וכימשון.

פקעת הפרזיה רגישה לאדמה מלוחה וחומצית.