תפריט נגישות
צמח ישראלי - מגדיר צמחיית ישראל

וירוס מוזאיקת המלפפון


וירוס מוזאיקת המלפפון (CMV, באנגלית : Cucumber mosaic virus) הוא נגיף פתוגני הפוגע בעלי הצמח ובגיבעולים. לוירוס זה יש תפוצה עולמית והוא פוגע במגוון רחב מאוד של צמחים.

וירוס צמחים זה הוכר לראשונה בשנת 1934 במלפפונים שהראו סימנים בדוגמת פסיפס, ומכאן הוא קיבל את השם מוזאיקת (פסיפס)המלפפון. מאז שהתגלה לראשונה, הוירוס הספיק להדביק מגוון גדול של צמחים אחרים. אלה כוללים ירקות אחרים כמו קישואים, מלונים, פלפלים, שעועית, עגבניות, גזר, סלרי, חסה, תרד, סלק ואפילו עשבים שונים ,פרחים עונתיים וצמחי נוי, מכאן הווירוס קיבל את המוניטין של "הוירוס שפוגע במגוון הרחב ביותר של מארחים", הנגיף החל את התפשטותו בעיקר על ידי כנימות עלה , אך הוא יודע להתפשט גם על ידי בני אדם.

סימפטומים ואבחון הוירוס:

ברוב הצמחים הווירוס מראה סימפטומים דומים על העלים והם נקראים "אפקט שרוך נעל" אפקט הנראה כמו שרוכי נעל על עלי הצמח והוא גורם לעלים צעירים להשאר ננסיים. אם זאת צמחים מסויימים מגיבים לווירוס בצורה שונה.

במלפפון -  וירוס מוזאיקת המלפפון מתחילה את הדרך בפגיעה בעלי המלפפון, לאחר מכן היא ממשיכה לירק עצמו, המלפפונים יהיו מלאי גבשושיות ,גוון המלפפון בפנים יהיה אפרפר וטעמו יהיה מר. 

בסלרי - הווירוס פוגע בעלי הסלרי בצורת "שרוך הנעל" אך ניתן להתבלבל בקלות בינו לבין וירוס פסיפס הסלרי שנפוץ יותר בקרב הסלרי ודומה מאוד לפסיפס המלפפון.

בחסה - הווירוס פוגע בעלי החסה בצורת "עלים ננסיים" עלי החסה יגדלו עד לגודל מסויים ויתחילו לאבד את הצבעים ולהיות אנמיים ומרים במיוחד. פסיפס המלפפון דומה בתסמינים לפסיפס החסה.

.בעגבניהצמחי עגבנייה בדרך כלל נעשים דלילים ובדרץ כל מביאות לאובדן השתיל

פלפל - בפלפלים הווירוס גורם לתסמינים שונים במקצת משהוזכר קודם לכן.עלי הפלפל מפתחים דוגמאות הדומות לפסיפס ולטבעות לבנות. לעתים קרובות הפלפלים עצמם מעוותים ומכילים טבעות וכתמים לבנים. 

איבחון נכון ובטוח של המחלה בצמח דורש קצת מיומנות. יש לשלוח צמחים החשודים בזיהום נגיפי למעבדה לאבחון מחלות צמחים, שבה נוכחותו או היעדריו של הווירוס יכולה להיות מאושרת על ידי סרולוג.

טיפול בצמחים וקטילת המזיק:

נכון להיום לא קיים טיפול כימי יעיל להתמודדות עם הווירוס, חקלאים מצאו כי השימוש בכימיקלים וקוטלי חרקים להדברת הכנימות הוא לא דרך מעשית או יעילה לשליטה על התפשטות המחלה.
השימוש בחומרי הדברה אף יכול לגרום להתפתחות המחלה משום שהכנימות בורחות בניסיון להימנע מחומרי ההדברה, לאחר מכן הן מדביקות צמחים בריאים בזמן קצר מאוד.
לכן הדרך היחידה להתמודדות היא טיפול מונע ועצירת התפתחות הוירוס.
צמחים שנפגעו בצורה קשה מומלץ לעקור לגמרי, ולצמחים שעדיין נראים בריאים, יש לגזם את כל העלים והירקות הפגועים, לעשב את כל העשביה מהסביבה ולחטא את כלי העבודה.
חייב לעשות כל שאפשר כדי להעלים כל זכר לוירוס מהסביבה. 
לאחר הניקוי יש לשרוף את הגזם ולוודא שלא נשארו שאריות העלולות לגרום להתפתחות מחדש.
יש להמנע משתילת צמחים הרגישים לוירוס באיזור הנגוע וישנם זני צמחים שהונדסו להיות יותר עמידים לנגיף.