תפריט נגישות
צמח ישראלי - מגדיר צמחיית ישראל

כנימות עלה


כנימת העלה (שם מדעי : Aphids) היא משפחת על הכוללת 10 משפחות שבהן כ-4400 מינים של חרקים קטנים, 250 מינים מתוכם הם מזיקים קשים הפוגעים בחקלאות , גננות ויערות. 

כנימות עלה הן חרקים קטנים מוצצי לשד הנמנים בין החרקים המזיקים וההרסניים ביותר של צמחים באזורים ממוזגים. הנזקים שהם גורמים לצמחים הפך אותם לאויבים של חקלאים וגננים בכל העולם. בעולם הזואולוגיה, הכנימות הן קבוצה מאוד מוצלחת של אורגניזמים שמזינים מאות מינים של בעלי כנף.

תפוצה ורבייה

כנימות העלה נפוצות בכל העולם אך משגשגות ביותר באזורים ממוזגים. בניגוד למינים רבים, מגוון מיני הכנימה נמוך משמעותית באזורים הטרופיים מאשר באזורים הממוזגים. הכנימות מסוגלות לנדוד למרחקים גדולים בעיקר על ידי רכיבה על רוחות. לדוגמה, כנימת דומדמניות החסה ( שם מדעי : Nasonovia ribisnigri) נדדה מניו זילנד לטסמניה שבדרום-מזרח אוסטרליה.

כנימות עלה הופצו גם על ידי האנושות בהעברת צמחים נגועים ממדינות זרות, ההצלחה שלהם היא בין השאר בשל יכולת הרבייה המינית של חלק מהמינים.

האוייבים הטיבעיים של כנימת העלה

לכנימות העלה יש מגוון אויבים טבעיים ובניהם חיפושיות טורפות, זחלים, צרעות טפיליות, רחפנים, עכבישים, סרטנים ועוד, פרות משה רבנו הן האוייב הטיבעי הטוב ביותר שנמצא בשימוש על ידי חקלאים וגננים. האוייבים הטיבעיים של כנימות העלה מגלים הצלחה מרשימה בקטילתן וידועות בעולם כמדביר האורגני הטוב ביותר להדברת כנימות העלה, אך קיימות עוד שיטות להתמודדות עם כנימות העלה ללא שימוש באוייבים טיבעיים.

בסרטון אפשר לראות את מושית השבע טורפת כנימות עלה ואת הנמלים שמרחיקות אותה.

כנימות עלה שחורות