תפריט נגישות
צמח ישראלי - מגדיר צמחיית ישראל

אגביים


משפחת האגביים (שם מדעי: Agavaceae) הינה תת משפחה במשפחת האספרגיים. התת משפחה מונה כ- 23 סוגים הכוללים כ- 640 מינים של צמחים גדולים הנפוצים באיזורים הטרופיים, סוב-טרופיים, ואיזורים בעלי טמפרטורה טבעית גבוהה. 

 

הצמחים במשפחת האגביים הם בדרך כלל בעלי עלים בשרניים, הגדלים בצורת עלי כותרת מסביב לגבעול העצי, אורכם נע בין ס"מ בודדים לבין מספר מטרים. צבעי העלים הינם בגוון כחלחל, ועורקיהם מקבילים זה לזה ובדרך כלל נראים ארוכים וצבועים בצבע בולט. 

הצמחים במשפחה זו משמשים להכנת טקילה, פולקו ומסקל (משקאות אלכוהוליים מקסיקניים). 

תנאים בסיסיים לטיפול ועיבוד סביבת הגידול של צמחים ממשפחת האגביים:

בסביבתם הטבעית רוב הצמחים חשופים לקרינה סולארית גבוהה מאד במשך כל שעות היממה, אך ישנם סוגים הגדלים במקומות בהם ההשפעה של הקרינה החזקה של השמש היא מוגבלת ואינה גבוהה. הצמחים אינם בהכרח רגישים לטמפרטורות גבוהות,  אך מומלץ לגדלם במקום בו יש צל כאשר הטמפרטורות הן מאד גבוהות.

נוכחות רוח הינה חשובה מאד מאחר והיא מורידה באופן משמעותי את טמפרטורת שטח הפנים של הצמחים בעת חשיפה לטמפרטורות גבוהות. אוויר עומד (ללא רוח) ולחות גבוהה הם שילוב הרסני לגדילת הצמחים. תנאים אלה עלולים לגרום למוות של הצמחים כתוצאה מהיווצרות פטריות הגורמת לרקבון בכל חלקי הצמח. בתנאים של אוויר עומד וטמפרטורות גבוהות מינים רבים של חרקים ומזיקים יכולים להכפיל בצורה אגרסיבית ומהירה את התרבותם. מאחר וברוב המקרים נוכחותם של חרקים ומזיקים הינה גבוהה בסביבת הצמחים, פותחו חומרי הדברה הניתנים להזרקה דרך השורשים, העוזרים לצמחים להתמודד עם נוכחות המזיקים. 

סוגים נפוצים בישראל ממשפחת האגביים: