תפריט נגישות
צמח ישראלי - מגדיר צמחיית ישראל

צבריים


משפחת הצבריים (ידועה גם בשם "קקטוסיים", שם מדעי: Cactaceae) מונה כ- 140 סוגי צמחים הכוללים יותר מ- 2000 מינים.

הצמחים הנמנים במשפחת הצבריים הינם צמחים גדולים, הנפוצים באקלים ממוזג עד טרופי, בעיקר באזורים יבשים באמריקה ומעטים באפריקה. 

שרידותם ועמידותם של הצמחים הנמנים במשפחת הצבריים:

לקקטוסים תכונות אבולוציוניות שונות המאפשרות להם להסתגל לתנאי אקלים וסביבה קשים:

 • רוב הקקטוסים הינם בעלי קוצים - אלה הם עלים, אשר נוצרו בתהליך אבולוציוני המאפשר לקקטוס לשרוד בתנאי עקת מים. 
 • בעלים ובענפים של הצמחים ממשפחת הצבריים שינם תאים המקיימים פעילות פוטוסינתזית. נכוחתם של תאים אלה מהווה יתרון הישרדותי מאחר והיא מאפשרת צמצום שטח פנים של הצמח (העלים הם למעשה קוצים ולכן הם דקים וקטנים יותר), ושמירה על קיום פעילות פוטוסינתזית החיונית לקיומם של צמחים. 
 • גבעולי וענפי הצמחים ממשפחת הצבריים הם בשרניים ועבים, ומכילים מאגרי מים רבים החיוניים לצמח. מאגרי מים אלה הם בעלי חשיבות גבוהה לשרידות הצמח במצבי יובש ועקת מים. 
 • הצמחים ממשפחת הצבריים מקיימים את תהליך הפוטוסינתזה בעלים ובענפים (ברוב הצמחים תהליך הפוטוסינתזה מתקיים בעלים בלבד). תכונה זו מהווה יתרון בכך ששטח הפנים שבו מתבצע תהליך הפוטוסינתזה הוא גדול יותר, על כן תהליך הפוטוסינתזה יעיל יותר ותוצריו רבים.
 • רוב הצמחים במשפחה זו הינם בעלי יכולת לבצע פוטוסינתזה שבה מתבצעת אגירת פחמן דו חצמני Co2 במשך הלילה, וביצוע תהליך הפוטוסינתזה עצמו במהלך היום. אופן ייחודי זה מאפשר לצמח "לשמור" את הפיוניות שלו סגורות ובכך לצמצם את התאדות המים הכרוך בתהליך. 
 • קבוצות קוצים הנקראים "אריאולה" (areola) הנמצאים בחיק העלים (הקוצים) של הצמחים ממשפחת הצבריים מהווים יתרון הישרדותי בכך שהם מאפשרים שומרים על הצחמ  מבעלי חיים. קוצים אלה נתקעים בגופו של בעל החיים שנגע בצמח. בנוסף ישנם זיפים משניים הנקראים "גלוכידים" (glochid), אשר מקשים על יציאת הקוץ שנתקע בבשר. 
 • שורשיהם של הצמחים ממשפחת הצבריים הינם שטוחים וארוכים מאד, ומגיעים עד לעומק האדמה וכן משתרעים על שטח של עשרות מטרים רבועים. תכונה זו מאפשר לצמחים להשתמש במים שנמצאים במרחקים גדולים מהם: בעומק האדמה או בשטחים רחוקים. 

פרחיהם של הצמחים ממשפחת הצבריים בדרך כלל גדולים וצבעוניים, והם מופיעים לרוב בקבוצות בקצות הענפים. 

התרבותם של הצמחים מתבצעת באמצעות האבקה על ידי חרקים וציפורים. קצב גידולם של הצמחים ממשפחה זו הוא איטי, אך הם מאריכים ימים- עד מאות שנים. 

שימושים בתעשייה:

פירות הצמחים משמשים את האדם למאכל, לשתייה ולנוי. חלק גדול מהמינים משמשים לייצור תרופות.

שימושים נוספים בתעשייה:

 • ייצור משקאות אלכוהוליים
 • במקסיקו פירות הצמחים משמשים גם להפקת סמים אשר בין השאר נוצלו להפקת חומרים בעלי חשיבות לתחומי הרפואה
 • בתרבויות הילידים-טקסי פולחן
 • צמחי מספוא לבהמות
סוגים נפוצים בישראל:
 1. צבר (שם מדעי: Opuntia) - כולל כ-200 מינים, בישראל המין הנפוץ בר הוא צבר מצוי (שם מדעי : Opuntia ficus-indica) הידוע בשם סברס.

 2. אכינופסיס (שם מדעי : Echinopsis) - כולל כ 128 של קקטוסים בעלי פרחים שבישראל גדלים רק כצמחי נוי ופורחים בתקופת האביב. בשנים האחרונות ניתן למצוא את המין אכינופסיס איריאסיי (שם מדעי :Echinopsis eyriesii) גדל בר באיזורים הדרומיים של הארץ.

 3. אכינוקקטוס (שם מדעי:Echinocactus) - דומה מאוד לאכינופסיס בתכונותיו, לא נפוץ בר בישראל.

 4. הילוסרוס (שם מדעי: Hylocereus) - כולל את מיני הפרי פִּיטָ‏‏איָ‏ה (שם מדעי: Hylocereus undatus) הידוע בשם "פרי הדרקון".