תפריט נגישות
צמח ישראלי - מגדיר צמחיית ישראל

ארבעת המינים


ארבעת המינים הינם ארבעה מיני צומח אשר נטילתם היא חלק ממצוות חג הסוכות: אתרוג, הדס, לולב וערבה.

לפי הכתוב בספר ויקרא פרק כג' פסוק מ': "וּלְקַחְתֶּם לָכֶם בַּיּוֹם הָרִאשׁוֹן פְּרִי עֵץ הָדָר כַּפֹּת תְּמָרִים וַעֲנַף עֵץ-עָבֹת וְעַרְבֵי-נָחַל וּשְׂמַחְתֶּם לִפְנֵי יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם שִׁבְעַת יָמִים".

ארבעת המינים - קצת עליהם ומה מסמלים

הפירוש המקובל הוא: ארבעת המינים מייצגים את החלקים השונים בעם היהודי.
בדומה לארבעת המינים, לכל אדם קיימות התכונות המאפינות אותו.
ארבעת המינים למעשה מייצגים את האחדות בעם היהודי, בחג הסוכות אנו מאגדים את כולם יחדיו וזה מסמל שלמרות השוני וההבדל בין חלקי החברה, אנו עדיין מאוגדים יחדיו.

  • אתרוג ( "פרי עץ הדר" ) - האתרוג הינו פרי הדר עסיסי בעל קליפה עבה הדומה מעט ללימון וטעמו חמוץ במקצת. האתרוג הוא בעל טעם וריח ומשול ליהודי שומר מצוות ולומד תורה (טעם) ובנוסף עושה מעשים טובים (ריח).

  • לולב ( "כפות תמרים" ) - מלשון לב, ליבו של עץ הדקל. ענף צעיר שעדיין לא נפתח. הלולב הינו בעל טעם (תמר) אך ללא ריח. מייצג אדם העוסק בלימוד תורה אך לא עוסק במעשים טובים.

  • הדס ( "ענף עץ עבות" ) - ההדס הינו שיח נוי ממשפחת ההדסיים, בעל עלים ירוקים מבריקים. ההדס הינו בעל ריח חזק ונעים אך ללא טעם. ולכן מסמל אנשים העושים מעשים טובים אך הם לא דתיים - לא שומרי מצוות ולא עוסקים בלימוד תורה.

  • ערבה ( "ערבי נחל" ) - השם ערבה מתייחס למספר סוגי צמחים נשירים בעלי עלים מאורכים וענפים דקים. בביטוי "ערבי נחל" מתכוונים לעץ הערבה אשר היה גדל בעיקר על שפת נחלים (אך אם ערבה לא גדלה על שפת הנחל, אין זה פוסל אותה מהברכה ע"פ ההלכה).
    לערבה אין טעם ואין ריח ומשולה לאדם אשר אינו מקיים מצוות ולומד תורה ואינו עוסק במעשים טובים.