תפריט נגישות
צמח ישראלי - מגדיר צמחיית ישראל

חקלאות


חקלאות (Agriculture) הינה גידול של בעלי חיים, צמחים, פטריות וכדומה למטרת ייצור אוכל, סיבים, דלק אורגני ומוצרים דומים שנועדים לקיים חיים. 

החקלאות מהווה גורם מפתח בהתפתחות האנושות.  לימודי החקלאות נקראים "מדעי החקלאות". 

המושג חקלאות בדרך כלל מתייחס לפעולות האדם, למרות שיש מקרים בהם מדובר על פעולות של נמלים או טרמיטים. 

ההיסטוריה של החקלאות:

החלקאות החלה לפני אלפי שנים, וההתפתחות שלה הושפעה בעיקר על ידי תנאי אקלים שונים, תרבות ופיתוח טכנולוגיה. 

התבססותה של החקלאות על פיתוח הטכנולוגיה היא בעיקרה לצורך הרחבת, תחזוק והשבחת הקרקעות המתאימות לגידול זנים מתורבתים שונים. בהיבט של גידול צמחים הפיתוחים הטכנולוגיים הם בעיקר מערכות השקייה. שימוש נרחב במערכות השקייה הם גידול כרי דשא ירוקים ופסטורליים המשמשים לרעיית עדרים, אשר עדיין מהווים שיטה נפוצה לגידול חיות משק.

עד להתרחשות המהפכה התעשייתית הרוב הגדול של אוכלוסיית בני האדם עסקו בחקלאות. בתקופה זו האיכרים בדרך כלל גידלו את יבולם לצורכם האישי ולא למסחר. 

השינוי המשמעותי בפעילות החקלאית קרה בתגובה לכניסת הטכנולוגיות החדשות לתחום החקלאות והתפתחות השווקים והמסחר הבין-לאומיים. הטכנולוגיות החדשות והתפתחות המסחר גרמו לשיפור מתמיד בטכנולוגיות ובטכניקות בתחום החקלאות.

האגרונומיה המודרני, זריעת זרעים, פיתוח חומרים נגד מזיקים וחומרים מעודדים הפריית והתרבות צמחים, והשיפורים הטכנולוגיים - כל אלה גרמו לעליית חדה ומשמעותית בתנובת היבולים, אך בו בזמן גרמה לנזקים אקולוגיים משמעותיים ונרחבים והשפעות שליליות על בריאות האדם. 

השיטות השונות לגידול בעלי חיים, כמו הגדלה משמעותית של גידול חזירים, השפיעו גם הן רבות על כמויות הבשר לייצוא, אך מצד שני העלו נושאים כמו התעללות בבעלי חיים והשפעות שליליות על בריאות האדם בגלל ההורמונים והאנטיביוטיקה הניתנים לבעלי החיים. 

פעילות חקלאית כמו השקייה, רוטציית יבולים, חומרים מעשירים, קוטלי מזיקים וחיות פותחו כבר משחר ההיסטוריה.

ההיסטוריה של החקלאות הינה בעלת משמעות רבה בהיסטוריה האנושית מאחר וההתקדמות החקלאית הייתה גורם מכריע בשינוי הסוציו-אקונומי ברחבי העולם. 

כאשר איכרים היו מסוגלים לגדל ולייצר מזון מעבר לצרכיהם האישיים וצרכי משפחתם, אחרים בחברה שלהם יכלו להרשות לעצמם להשקיע בפרוייקטים אחרים מלבד תחום המזון. ישנם ויכוחי ארוכי שנים בין היסטוריונים ואנטרופולוגיים בנוגע לטענה שהחקלאות למעשה איפשרה את התפתחות הציביליזציה. סביר להניח שאוכלוסיית העולם לא הגיעה ל-15 מיליון תושבים לפני המצאת החקלאות. 

ההתפתחות המודרנית של החקלאות:

לאחר שנת 1492 בה התרחש גילוי אמריקה, התרחשו שינויים גלובאליים בגידול יבולים ובגידול חיות המשק. היבולים אשר נטלו חלק משמעותי בהתרחשות שינויים אלה היו: עגבניות, תירס, תפוח אדמה, פולי קקאו וטבק אשר הובאו מה"עולם החדש" אל ה"עולם הישן", וכן גם מגוון סוגי חיטה, קפה וקנה סוכר עברו מה"עולם הישן" אל ה"עולם החדש". 

הייצוא המשמעותי ביותר של חיות מה"עולם הישן" אל ה"עולם החדש" היו של סוסים וכלבים. למרות שהם בדרך כלל לא משמשים כבעלי חיים למאכל, הסוסים (כולל החמורים) והכלבים מילאו במהירות תפקידים מרכזיים בחוות הגידולים. 

החקלאות הייתה ועודנה תעשייה מסוכנת, וחקלאים ברחבי העולם עדיין נמצאים בסיכון גבוה לפציעות הקשורות לעבודה, מחלות ריאות, נשירת שיער, מחלות עור, מחלות סרטן הנגרמות מהחשיפה הממושכת לשמש. 

בחוות התעשייתיות הפציעות בדרך כלל קשורות לשימוש במכונות חקלאיות. המקרים הקטלניים ביותר של פציעות בחקלאות נגרמו על ידי טרקטורים.

סוגי חקלאות נפוצים:
  • חקלאות בעל
  • חקלאות אורגנית
  • חקלאות שלחין
  • חקלאות אקסטנסיבית 
  • חקלאות אינטנסיבית
  • חקלאות ביו-דינמית
  • חקלאות תעשייתית
  • חקלאות מואסי