תפריט נגישות
צמח ישראלי - מגדיר צמחיית ישראל

גינון


המושג גינון מתייחס למכלול שיטות שמטרתן גידול וטיפוח סוגי צמחים שונים, בעיקר לצרכי נוי וגם לצרכי מאכל.

תיאור המונח גינון

המושג "גינון" מתייחס לאחזקת גדלים וסוגים שונים של גינות נוי: החל מגינה קטנה (למשל גינה פרטית) ועד לגנים ציבוריים. האדם האחראי על תחזוקת הגן והטיפול בו נקרא גנן. עיקר עיסוקיו הם ניקיון הגן (בעזרת מפוח או מטאטא), גזימת עלים וענפים, השקייה, טיפול במחלות ומזיקים שונים, טיפול בעשבים שוטים ושתילת צמחים חדשים.

הגורמים העיקריים המבדילים את מושג הגינון מהמושגים "חקלאות" ו"יערנות" הם מידת המעורבות של בעלי הגינות ושימושיהן השונים של הגינות במרחב העירוני והכפרי.

גינון בישראל ובעולם

מדינות מסויימות דורשות הסמכה מקצועית כדי לעבוד בתחום הגינון וברוב המדינות הזרות גננים מתמקדים רק במקצוע הגינון ונעזרים בבעלי מקצוע שונים בעת הצורך.
בישראל המקצוע גינון לא דורש הסמכה ולכן רוב הידע המקצועי של הגננים מגיע מנסיון ולמידה עצמית, הגננים הישראלים נוטים להתעסק גם בתחומים שונים של שירותים כמו תכנון גינות (עבודה שאמורה להתבצע על ידי אדריכל נוף), תכנון והתקנת מערכות תאורת גן (עבודה שאמורה להתבצע על ידי חשמלאי), בניית דקים ופרגולות (עבודה שאמורה להתבצע על ידי נגר), מכירת צמחים ואביזרים (במקום משתלה) ועוד.

בשנים האחרונות גננים מתחילים להיות מעורבים יותר גם בתחום החקלאות ומקימים גינות פרי וירק כגינות נוי בבתים פרטיים. מעורבות זו נוצרה בזכות המודעות ההולכת וגוברת לגינון אורגני ואיכות הסביבה.