תפריט נגישות
צמח ישראלי - מגדיר צמחיית ישראל

גינות נוי


גן הוא שטח פתוח הנמצא בקרבת שטחים בנויים- מגורים או מבנים ציבוריים, אשר בניגוד לשטח טבעי פתוח פיתוחו ותיחומו הם מעשי ידי אדם. המושג "גן נוי" מתייחס לשטח פתוח, פרטי או ציבורי, המשמש את האדם לצרכי פנאי.

ההיסטוריה של גינות הנוי:

גני נוי קיימים משחר ההיסטוריה. בטרם החקלאות הוגדרה כמקצוע נפוצו גני נוי שהצמיחו תוצרים חקלאיים, אך לאחריהם החלו פיתוחי גנים שהוקמו וטופלו לצרכי פנאי ויופי כבר במסופוטמיה העתיקה. בין הגנים הידועים במיוחד: הגנים התלויים של בבל. מטרת הגנים הייתה הקניית תחושה של גן עדן על פני האדמות. במשך העת העתיקה היו גני הנוי נחלתם של מלכים בעיקר. מאוחר יותר נפוצו גני הנוי כסביבת טיפוח ויופי למנזרים וכנסיות.

בעקבות המהפכה התעשייתית ערים רבות התפתחו בקצב מהיר, והוקמו מרחבים עירוניים גדולים, בסוף המאה ה-19 התפתחה גישה המכונה "עיר גנים".

גינון וטיפוח גינות לצרכי נוי הפך כיום למקצוע נפוץ וכן תחביב פופולארי בקרב אנשים רבים.

סוגים של גינות נוי : 

גינה ארץ ישראלית (ים תיכונית)

בישראל הומצא על ידי גננים סגנון חדש הנקרא "גינון ים תיכוני". גינות המתוכננות בעקרונות הגינון הים תיכוני בדרך כלל חסכוניות במים וכוללות הרבה אבן וצמחים שמקורם באגן הים התיכון. גינת נוי ים תיכונית מבוססת על שיחים ועצים שמקורם בארץ, כמו זית, אורן ירושלים, הדס מצוי, הרדוף, אלון התבור וכדומה.

מקור התמונה : אמא אדמה

גינה ים תיכונית

גינה בסגנון טרופי

גינה זו היא גינה סבוכה שמעניקה תחושה של טבע בחצר הבית, היא מתבססת בעיקרה על צמחים גבוהים, שיחים וצמחים שאינם בגובה אחיד.

גינת נוי טרופית מבוססת על צמחייה טרופית כמו דקל, ציפור גן, בננה, פפאיה ועוד.

גינה טרופית

גינה יפנית

ביפן התפתחה תרבות נרחבת העוסקת בעיצוב וטיפוח של גנים, בישראל גנים אלו קיבלו את הכינוי "גנים יפניים", כן פותחה המסורת של "גן זן". גינות אלו מבוססות על אסטתיקה דקדקנית, שילובי צבע, אלמנטים של מים כמו בריכות עם דגי נוי ומפלים.

גינה יפנית

גינת פרי 

בשנים האחרונות נהפכו גינות הפרי לחלק בלתי נפרד מתכנון הגינה, גינה עם שיחים ועצי פרי מוסיפה צבע לחצר הבית, גינה עצי פרי מאופיינת בעיקר בעצי הדר, צמחיםמטפסים, שיחים ועצי פרי נשירים. יתרון הבולט של גינה זו הוא שניתן להינות מפירות טריים בזמן הטיול בגינה. העצים והשיחים הנפוצים בגינות פרי שמתוכננות בישראל הם : מנגו, אגס, זית, אבוקדו, פיג'ויה, תאנה ודומים.

גינה אנגלית

גינה זו מאופיינת בד"כ באסתטיקה וניצול מירבי של השטח, ולכן גינה זו תהיה מסודרת עם צמחיה שאינה סבוכה. כמו כן בגינות אלו בד"כ יתקינו גדר ואדניות מעץ. בגינה אנגלית בד"כ ניתן למצוא, גינות ירק ותבלין, עצי פרי וכו'