תפריט נגישות
צמח ישראלי - מגדיר צמחיית ישראל

חד פסיגיים


חד פסיגיים (שם מדעי : Monocotyledons) הם מחלקה אחת מתוך שתי מחלקות עיקריות במערכת מכוסי הזרע (צמחים פורחים) המוכרות באופן מסורתי.

 

על פי איגוד השימור העולמי (IUCN) נכון לשנת 2011 מחלקת החד פסיגיים מונה 130 משפחות צמחים הכוללות כ 59,300 מינים. המשפחה הגדולה ביותר בקבוצה זו על ידי מספר המינים היא משפחת הסחלביים עם יותר מ -20,000 מינים.
משפחת הדגניים שבמחלקה חשובה מאוד לחקלאות, היא גם המשפחה החשובה ביותר מבחינה כלכלית במחלקת החד פסיגיים.

קיימים הבדלים בין החד פסיגיים לבין הדו פסיגיים, החל מהמבנה שלהם ועד התכונות שלהם, אך ההבדל המשמעותי שמסווג בין מחלקת הדו פסיגיים לחד פסיגיים הוא שלמחלקת החד פסיגיים יש רק עלה זרע (פסיג) אחד.

כל הצמחים במחלקת החד פסיגיים חולקים תכונות נוספות, כגון מערכת השורשים שלהם המורכבת משורשים בלתי מסועפים ודקים יותר מהרגיל, מה שהופך את מערכת השורשים של החד פסיגיים למערכת שורשים יעילה במיוחד.
כמו כן, העורקים הנמצאים בעליהם של הצמחים החד פסיגיים הם לרוב מקבילים. בנוסף ייתכן כי העורקים יוצאים מנקודה אחת משותפת הנמצאת בשורש העלה (בעלים הנמצאים בצמחים הדו פסיגיים, ניתן להבחין במערכת עורקים סבוכה יותר).

הבחנה נוספת שניתן לעשות בכדי לזהות חד פסיגיים, היא בכך שחלקי הפרחים שלהם בדרך כלל מגיעים בכפולות של המספר שלוש, לדוגמא; שלושה אבקנים, שלושה עלי כותרת, או שישה אבקנים, שישה עלי כותרת וכיוצא בזה.

במחלקת החד פסיגיים, רקמות ההובלה נמצאות לאורך הגבעול ובדרך כלל הם חסרים ברקמה המכילה את התאים העובריים שתפקידם לסייע בגדילת הצמח. עובדה זו מובילה לכך שהגבעול בצמחים חד פסיגיים מגיע עד רוחב מסויים שממנו אינו יכול להתרחב יותר.
זוהי הסיבה לכך שלא ניתן להבחין בעצים רבים הקשורים במחלקת החד פסיגיים.
העץ המזוהה עם מחלקת החד פסיגיים הוא עץ הדקל, אשר ניתן להבחין בגזעו הדק באופן יחסי לעצים אחרים שהם בעלי גובה זהה.