תפריט נגישות
צמח ישראלי - מגדיר צמחיית ישראל

גפן


גפן (שם מדעי: Vitis) הינו סוג הכולל כ-60 מינים של שיחים מטפסים במשפחת הגפניים.

ההיסטוריה של הגפן

ביהדות הגפן הוא אחד משבעת המינים, גפנים וענבים הוזכרו רבות במקרא. הגפן מוזכר במשנה ויש הרבה הלכות לגבי השימוש בו. בתקופת התנ"ך הכרמים שימשו בעיקר לייצור יין.

הגפן שימש כסמל מאז ימי קדם גם במיתולוגיה היוונית, דיוניסוס (הנקרא בכחוס על ידי הרומאי) היה אל של בציר, ולכן גפן עם אשכולות של ענבים היה אחד הסמלים שלו. כוס היין היוונית (cantharos) מעוטרת בדרך כלל בעלי גפן וענבים.

הגפן בישראל היום

ארץ ישראל זכתה לתנאים מושלמים לגידול גפן, גם מזג האויר וגם האדמות החרסיות והפוריות מניבים גפן באיכות גבוהה מאוד מיחס לרוב מדינות העולם. בישראל גדלים היום כ25 זני גפן מתוך ה60. זני הגפן הנפוצים הם : קברנה סובניון, מוסקט אדום ולבן , מרלו, סופריור, שרדונה וסוביניון בלאן.

רוב השימוש בגפן בישראל הוא להכנת יין, בשנים האחרונות הוקמו בישראל מאות יקבים שמתמחים בהבנת פרי הגפן והכנת יין איכותי. בנוסף לשימוש בפרי הגפן, גם עלי גפן ממולאים הם מוצר נפוץ.

קניית גפנים לגידול בגינה

ניתן לרכוש גפנים ברוב המשתלות וטווחי המחירים משתנים בהתאם למשתלה. מומלץ לרכוש ישירות ממשתלות המגדלות את הגפנים. קנייה ישירות מהמקום בו ההגפן גדל הופכת את האיקלום לקל יותר וגם המחיר בדרך כלל זול יותר.

משתלות עצים מומלצות לקניית עצי זית

משתלת פרי הארץ - יש במלאי גפנים צעירים ובוגרים מהזנים מוסקט, סופריור וקברנה סוביניון. לפרטים נוספים : 0556624746 רם

משתלת דרך האבן - יש במלאי גפנים צעירים ובוגרים מהזנים מוסקט אדום וסופריור. לפרטים נוספים : 0505249274 חיים

משתלת סלע איתן -יש במלאי גפנים בוגרים מהזן סופריור. לפרטים נוספים : 0507861466 יוגב

להמלצה על משתלות נוספות, צרו איתנו קשר.