תפריט נגישות
צמח ישראלי - מגדיר צמחיית ישראל

שתילת פקעות ובצלים


למרות שרוב הפקעות יגדלו בכמעט כל סוג של אדמה, כמעט כל הצמחים בעלי הפקעות משגשגים בצורה טובה יותר כאשר הם נשתלים באדמה מנוקזת היטב. אדמות כבדות ולא מנוקזות בנוף הארצישראלי הן אחד הגורמים להצטמצמות צמחי הבר בעלי הפקעות.

קיימות שתי שיטות לשתילת פקעות בבית ובגינת הנוי בצורה יעילה.
על פי השיטה הראשונה, ממקמים את הפקעות על האדמה במקומות שמיועדים לשתילה, לאחר מכן יש חופרים גומחה קטנה בגובהה של כחצי מגובהה הפקעת, חשוב שהבסיס של הפקעת יהיה במגע מלא עם הקרקע ואין כיסי אוויר בתחתית. לאחר מיקום הפקעת מגובבים אדמה נקיה ומכסים את הפקעת.

השיטה השנייה נפוצה יותר בגנים גדולים ומשמשת לשתילת כמות גדולה של פקעות בפחות עבודה, בשיטה זו מגרדים מהאדמה שכבה בגובה של כ 7 ס"מ וממקמים את הפקעות במקומות המיועדים. בסיום המיקום של הפקעות מפזרים את האדמה בצורה אחידה מעל הפקעות.

את רוב סוגי הפקעות והבצלים אפשר לשתול גם באדניות.

עומק השתילה:

לכל סוג של פקעת יש דרישות אופטימליות לשתילה, רוב הפקעות דורשות שתילה של כחצי מגובהן מתחת לפני השטח. בקרקעות מאוד קלות, הפקעות יכולות להיות נטועות עמוק יותר מאשר בקרקעות יבשות וכבדות.

עומק השתילה משפיע גם על תקופת צמיחת הפקעת, כשפקעת עונתית נטועה עמוק באדמה היא לא חשופה לאור ובכך היא נובטת מאוחר יותר, לכן חשוב להשאיר את קצה הפקעת מחוץ לאדמה.

שתילת פקעות בערוגת הפרחים:

קל מאוד לגדל את רוב הפקעות בערוגות פרחים שבהן יש מרווח שתילה ראוי בין הצמחים. רוב הפקעות פורחות באביב וקיימים מאות מיני צמחים שנושרים בתקופת האביב. לכן מומלץ לשתול את הפקעות בשילוב המתאים עם אותם צמחים כך שערוגת הפרחים תהיה ירוקה כל השנה.

פקעות בתור שיחים ובין השיחים:

קבוצות של גיאופיטים יכולים להראות בדיוק כמו שיחים פורחים. שתילה של תערובת פקעות ובצלים באותה הנקודה יוצרת זר צבעוני פורח. לדוגמא: ניתן לשתול פקעות של הרקפת, כלנית או הכרכום הנמוכים בשילוב עם היקינתון, שושן צחור, נרקיס מצוי, תורמוס, אמריליס או סייפן הגבוהים והבולטים.

שתילת פקעות במסלעה:

במסלעות תמיד מומלץ לבחור את הסוגים הקטנים ביותר של פקעות.
חלק מהפקעות המומלצות לשתילה במסלעות בישראל הם:  חלמונית, כרכום, פרזיה, פתיתי שלג, אירוס, כלנית, חצב, כובע הנזיר, נורית, חמציץ או פרג.

שתילת פקעות במקומות מוצלים:

קיימות מספר פקעות שישגשגו היטב גם במקומות המוצלים שבגינת הנוי, חלק מהן: נרקיס, יקינתון, בת-קלה, כרכום ואת רוב השושנים. במקומות עניים מאור שמש יש להמנע מדישון האדמה עם הרבה זבל אורגני או קומפוסט.

 
 
 

עוד גידול צמחים