תפריט נגישות
צמח ישראלי - מגדיר צמחיית ישראל

אדריכלות נוף


אדריכלות נוף היא תחום הכולל מספר מקצועות מתחום האדריכלות. תפקיד אדריכל הנוף הוא לתכנן מרחבים פתוחים תוך התחשבות בכל הגורמים הסביבתיים וליצור סביבת מחייה בת קיימא.

אדריכלות נוף היא תחום רב תחומי, על אדריכל הנוף ללמוד ולדעת ככל האפשר בתחומים: בוטניקה, גינון, אמנות, ארכיטקטורה, עיצוב תעשייתי, גיאולוגיה ומדעי כדור הארץ, פסיכולוגיה סביבתית, גאוגרפיה ואקולוגיה.

הפעילות של אדריכל נוף כוללת תכנון של גני נוי ציבוריים, שדרות, אחוזות מגורים, תכנון הנוף של תשתיות אזרחיות או טיוב של נופים שהושמדו על ידי האדם כגון מכרות או מזבלות.
אדריכלי נוף צריכים לדעת איך לתכנן את הנוף של כל סוגי המבנים והשטחים החיצוניים - גדולים או קטנים, עירוניים, פרבריים וכפריים, הניסיון הוא מה שעוזר לאדריכל הנוף להתמודד עם קשיים טופוגרפיים ומפגעים אקולוגיים.

התרומה המשמעותית ביותר של אדריכל הנוף בתכנון הנוף בא לידי ביטוי כבר בשלב הראשון של הפרויקט, הידע הנרחב של האדריכל עוזר ללקוח בחשיבה על רעיונות חדשים שכוללים הבנה טכנית וכשרון יצירה לעיצוב,

אדריכל הנוף יכול להגות הרעיון הכללי ולהכין תכנית אב, שלאט לאט תתפתח לשרטוטי תכנון מפורטים ומפרטים טכניים מוכנים. האדריכל בדרך כלל גם מכיר את רוב בעלי המקצוע בתחומו ולכן הוא יכול לבדוק הצעות מחיר, לאשר ולפקח על חוזים לעבודות הקמת גינות נוי.

אדריכלות נוף בישראל ובעולם

בכמה מדינות, מחוזות, עיריות, ותחומי שיפוט, כגון אונטריו, קנדה וסנטה ברברה, קליפורניה, כל העיצובים למרחב ציבורי חייבים להיות חתומים ומאושרים על ידי אדריכלי נוף מורשים.

במדינות יפן, איטליה, צרפת ואנגליה תחום אדריכלות הנוף מהווה אמנות רווחת ופופולארית, על כן גישות וסגנונות שונים של אדריכלות נוף פותחו בארצות אלה ואדריכלים רבים בכל העולם משתמשים בעקרונות התכנון השונות.

בישראל התפתח סגנון העיצוב הים תיכוני. אדריכלים רבים מתכננים מרחבים בהתאם לאקלים הים תיכוני וגם בהתאם למסורת היהודית. עם זאת, בשנים האחרונות אנשים רבים מתכננים את גינתם על פי עקרונות העיצוב היפניים והאנגליים.