תפריט נגישות
צמח ישראלי - מגדיר צמחיית ישראל

כימשון


כימשון (תיאור מדעי : blight) הוא מחלה הנגרמת על ידי סוג של פטריה טפילית בשם פיטופטורה , נבגי הפטריה מתרבים במקורות מים וגורמים לנזקים קשים ביותר מ-500 סוגי צמחים. 

קיימות מעל ל-100 מיני פטריות טפיליות שונות מהסוג פיטופטורה (שם מדעי : phytophthora) הגורמות למחלות כימשון מסוגים שונים, כל מין של פטריה פוגע בצמחים מסוגים שונים. כל המינים של נבגי הפטריות מחלחלים לצמח דרך מקורות המים.

מיני הכימשון הידועים בישראל:
  1. כימשון תפוחי האדמה (שם מדעי: potato blight)- כמשון תפוחי אדמה נגרם על ידי הפטריה "פיטופטורה אינפסטנס" (שם מדעי : Phytophthora infestans) והיא המין הנפוץ בישראל מהסוג כימשון, הוא פוגע בעיקר בצמחים ממשפחת הסולניים,  מינים שנפגעים בחקלאות הם מהסוג סולנום (סולנום הפקעות, סולנום החציל, וסולנום העגבנייה). מינים של צמחי נוי הנפגעים מאותו מין של פטריה הם ליסיאנתס רנטונט ופטוניה.

  2. כימשון הקינמון (שם מדעי: cinnamomi blight) - כמשון הקינמון הנגרם על ידי הפטריה "פיטופטורה קינמומי" (שם מדעי : Phytophthora cinnamomi) התגלה לראשונה על צמחי הקינמון אך הוא פוגע במגוון רחב של צמחים, בישראל הוא פוגע בעצי האבוקדו, אורן, שקד ובורד.
  3. כימשון קפסיקי (שם מדעי : capsici blight) - נגרם על ידי פטריות מהמין "פיטופטורה קפסיקי" (שם מדעי : Phytophthora capsici) פוגע בכל הצמחים ממשפחת הדלועיים.

  4. כימשון פרגריה (שם מדעי : fragariae blight) - כימשון הפרגריה נגרם על ידי הפטריות מהמין "פיטופטורה פרגריה" (שם מדעי : Phytophthora fragariae) בישראל פוגע רק בתות הגינה.