תפריט נגישות
צמח ישראלי - מגדיר צמחיית ישראל

מונסטרה יפה


מונסטרה יפה  (שם מדעי : Monstera deliciosa) הינו מין של שיח טרופי מסוג מונסטרה שבמשפחת הלופיים.

מקורו ביערות שבמרכז אמריקה, המונסטרה יפה הינו צמח מטפס בעל עלים גדולים בצבע ירוק כהה ומבריק,  טרף העלה שסוע לאונות עם חורים בגדלים שונים. הפטוטרות חזקות וארוכות. התפרחת דומה לאצטרובל וראויה למאכל.
לצמח המונסטרה יפה 3 סוגי שורשים:

  1. שורשי אדמה - השורשים הנטועים באדמה.
  2. אפיפיטים - שורשי אויר היוצאים מהמפרקים וחודרים לאדמה.
  3. שורשי אחיזה המאפשרים לצמח לטפס על עצים.
גידול המונסטרה יפה:

לצמח המונסטרה יפה קצב צימוח מהיר ומערכת שורשים מפותחת ומסועפת מאוד, לכן צמח בוגר ראוי לנטוע באדמה או בעציץ גדול במיוחד.

יש למקם את המונסטרה ביזור מוצל אך מואר, שמש ישירה תפגע בעלים. במתן תנאי הגידול המתאימים, הצמח יצמיח עלים גדולים במיוחד ולכן מומלץ להציבו ליד עמוד או עץ שישמש כתומך לשורשי הטיפוס. יש לדאוג ללחות גבוהה באיזור הגידול, במידה והצמח נטוע באיזור יבש, מומלץ להרטיב את סביבת הצמח. מומלץ לנקות את האבק מעלי המונסטרה בעזרת מטלית רטובה בכדי למנוע סתימות בפיוניות העלה שיגרמו לקשיים בנשימה של הצמח.

הטמפרטורות האופטימליות לצמיחה בריאה נעות בין 20 ל 30 מ"צ. בחורף הצמח בתרדמת ובאביב הוא מלבלב מחדש. במידה והצמח נפגע מקרה קלה, עליו ישחירו וינבלו, בפגיעה מקרה חזקה כל הצמח ישחיר וימות.

ריבוי המונסטרה:

צמח המונסטרה נחשב קל מאוד לריבוי והוא ניתן לריבוי במגוון שיטות. שיטות המומלצות הן:

  1. ייחורים - ניתן להרבות באצעות ייחורי ראש או ייחורי עין. מומלץ באמצעות ייחורי עין, חותכים מהגבעול חלק בעל עין אחת או שתיים, ושותלים באדמה קלה. מומלץ לחתוך חלק שבו יש גם חלק משורש אויר.

  2. זרעים - עונת הזריעה המומלצת היא באביב. הנביטה חלה כשבועיים לאחר הזריעה. יש לזרוע באדמה קלה ולהקפיד על השקייה מסודרת, יותר מידי מים יגרמו לרקבון הזרעים. אחוזי הנביטה גבוהים משמעותית בזריעת זרעים טריים.

  3. הברכה - ריבוי באמצעות הברכה עשוי להיות פשוט ומהיר. מניחים גבעול של צמח בוגר באדמה עשירה בחומרים אורגניים ומגובבים סביבו אדמה קלה. כעבור מספר יים ישתרשו חלקי גבעול חדשים. יד להניח לגבעולים החדשים לצמוח במשך מספר ימים ואז ניתן להפריד אותם מצמח האם ולהעבירם למקום חדש.
מזיקים ומחלות לצמח המונסטרה יפה:
  1. קשיונה
  2. קולטוטריכום
  3. ריקבון בקטריאלי
  4. תריפס