תפריט נגישות
צמח ישראלי - מגדיר צמחיית ישראל

הדר התפוז - עץ תפוז


הדר התפוז (שם מדעי: Citrus sinensis) הוא מין של עץ רחב נוף מסוג הדר שבמשפחת הפיגמיים.

תיאור הדר התפוז

לעץ הדר התפוז גזע בקוטר 30-80 ס"מ. אורך הענפים המרכזיים נע בין 2 ל 3 מטרים. עץ בוגר מגיע לגובהה 6 מטרים ורוחבו גם. העלים פשוטים, אורכם 15 ס"מ ורוחבם 5 ס"מ. הפרחים בעלי 6 עלי כותרת לבנים ומואבקים באמצעות דבורים או באמצעות הרוח.

תפוצת עץ התפוז ומקורו

מקור השם "תפוז" הוא מראשי התיבות: תַּפּוּחַ זָהָב. הפרי תפוז הוא אחד מפירות ההדר הנפוצים ביותר בעולם, כמו רוב ההדרים, מקורו של הדר תפוז הוא בסין. ממצאים גנטים מראים שהדר התפוז הוא הכלאה בין פומלו לבין מנדרין.
להדר התפוז תפוצה רחבה מאוד והוא מגודל בחקלאות ברוב המדינות בעולם. ברזיל היא יצרנית התפוזים המובילה בעולם, עם תפוקה גבוהה כמו של המדינות- ארצות הברית, הודו וסין. התפוז עשיר בויטמין C ונהוג להכין ממנו מיצים. לתפוז קליפה מרירה שלרוב לא נעשה בה שימוש נרחב, אך ניתן לייצר ממנה ריבות וכדומה.

גידול עץ תפוז

הדר התפוז זקוק לאקלים חם בכדי להתפתח ורגישותו גבוהה לתנאי קור. הבשלת פרי הדר התפוז מתחילה בחודשי הסתיו וחשוב להגן על נוף העץ מתנאי קור קיצוניים, אשר עלול במקרים מסוימים להביא לחיסול מטע תפוזים שלם.

על מנת להצליח בגידולו של עץ תפוז בגינה הפרטית יש לדאוג לשמש מלאה, השקיה מרובה-בעיקר בתקופת ההבשלה וכמו יש לגזום העץ בתום הבשלת הפרי. מדריך מלא לגידול תפוז בבלוגינון.

זני הדר התפוז בישראל

לתפוז מספר זנים שטעמם נע בין חמוץ למתוק, חלקם ניתנים למאכל, חלקם יותר מתאימים למשקאות וחלק קטן מהזנים מתאים רק להכנת ריבות.

  1. תפוז ולנסיה : זהו זן מתוק ועסיסי במיוחד, המתאים בעיקר לסחיטת מיץ. הזן מבשיל בסוף העונה ומתאים גם למאכל. קליפתו דקה אך חסינה ושומרת על הישרדותו בחודשים הקרירים עד הקיץ. פותח ע"י האגרונום ויליאם וולפסקיל.

  2. תפוז שמוטי : עץ תפוז קלאסי למאכל שפריו מתוקים ואשר מבשיל באמצע העונה. תפוז שמוטי הוא הכלאה של זן ישראלי בשם "בלדי" מהמאה ה-19.עונת הקטיף שלו מתחילה בחודש דצמבר ונמשכת עד לחודש מאי.

  3. תפוז דם :  לתפוז דם ריכוז גבוהה של הפיגמנט אנתוציאנין, המקנה לקליפת התפוזים צבע אדום, צבע המיץ בעל גוון אדמדם. תפוז דם מאופיין במתיקות פחותה.

  4. תפוז טבורי (וושינגטון) : הכלאה טבעית שהתפתחה בפרדסים שבברזיל. הזן נקרא כך בגלל ה"טבור" הנמצא בתחתית הפרי. פירותיו גדולים, מבשילים מוקדם (בתחילת החורף), נטולי חרצנים כמעט. התפוז הטבורי טוב למאכל וסחיטת למיץ.

  5. תפוז ברגמוט - זן כלאיים של אתרוג והדר חושחש, תפוז ברגמוט לא אכיל כפרי טרי אבל הוא משמש להכנת ריבות, משקאות ובשמים. תפוצתו נמוכה בגלל חוסר הכדאיות כלכלית שבגידולו. בישראל עצים מעטים מגודלים כצמחי נוי בזכות הריח החזק של הפרחים, שמקורו כנראה באתרוג.
    חקלאים משתמשים בגזע עץ התפוז ברגמוט בתור קנה להרכבת זן התפוז הרצוי.

מין נוסף מהסוג הדר שרבים משייכים להדר התפוז הוא הדר התפוז סיני.