תפריט נגישות
צמח ישראלי - מגדיר צמחיית ישראל

לואיזה לימונית


לואיזה לימונית (שם מדעי : Aloysia citrodora ) הינו מין של שיח פורח ריחני מסוג לואיזה שבמשפחת הורבניים.

תפוצה ומקורות

מקור הלואיזה הלימונית הינו מהאזורים המערביים של דרום אמריקה, שם גדל כצמח בר. במאה ה- 17 הובא לראשונה לאירופה ותורבת לראשונה ע"י הספרדים.
בישראל נפוץ הצמח בגינות נוי פרטיות ובגינות תבלין.

תיאור צמח הלואיזה הלימונית

השיח מתנשא לגובה של בין 50 ס"מ לבין 1.5 מטרים ואף יותר, עליו משוננים מעט ומדיפים ריח לימוני ופרחיו , הקטנים והלבנים, הינם עקרים ואינם מניבים פרי.

שימושים בצמח לואיזה לימונית

לואיזה לימונית משמשת בעיקר בעולם הקולינרי. השימוש הנפוץ ביותר של לואיזה לימונית הינו בהכנת חליטות תה באמצעות עלים ירוקים או עלים מיובשים. עלי הלואיזה יכולים לשמש גם כתוספת לתבשילים שונים כמו דגים בשרים או למאכלים מתוקים כמו עוגות, גלידות ועוד ולתיבול מרינדות, ריבות, לפתנים וסלטים.
צמח הלואיזה הלימונית גם נחשב כצמח מרפא המכיל נוגדי חמצון העוזרים להתמודד עם בעיות רפואיות שונות.
שתיית תמצית עלים של לואיזה לימונית תסייע לרגיעה ותשפר את מצב הרוח במקרים של מתח נפשי, לחץ והפרעות שינה ועוזרת להורדת חום וטיפול בהצטננות, לטיפול בבעיות במערכות העיכול ובמעיים ובדלקות במערכת השתן ובגרון.
בנוסף, העלים של לואיזה לימונית משמשים להפקת שמנים לייצור בשמים, דאודורנטים, סבונים ועוד.

גידול לואיזה לימונית

לואיזה לימונית ניתן לשתול באדנית, בעציץ או ישירות בקרקע בגינה.
הלואיזה הלימונית אוהבת אקלים חם והיא תגדל היטב תחת שמש מלאה ובקרקע עשירה, קלה ומנוקזת. חשוב להקפיד על קרקע לחה, אך עודף מים עלול לגרום לרקבון שורשים. 

ניתן להרבות את הלואיזה הלימונית באמצעות ייחורים או באמצעות הברכה. כאשר הכי מומלץ הוא לשתול שתיל של לואיזה לימונית, אותו ניתן להשיג בכל משתלה.

לקריאה נוספת: טיפים והסברים על גידול לואיזה בגינה הפרטית.