תפריט נגישות
צמח ישראלי - מגדיר צמחיית ישראל

קנרס


קנרס (מוכר בשם ארטישוק, שם מדעי : Cynara) הינו סוג הכולל 8 מינים ממשפחת המורכבים.

מיני הצמחים בסוג ארטישוק דומים למינים מהסוג חורשף.
הארטישוק הוא שיח רב שנתי, קוצני, המסוגל להגיע לגובה של 1.50 מ'. הוא בעל עלים קמורים בצבע ירוק-כסוף. פרחו של הארטישוק מתפתח מתוך "ראש" גדול ואכיל שאורכו עד כ-15 ס"מ והינו מורכב מקשקשים משולשים רבים. החלקים האכילים העיקריים של הארטישוק, מצויים בחלק הנמוך והבשרני, הידוע בשמו "לב הארטישוק".

הארטישוק גדל באדמה עמוקה וכבדה. הוא מסוגל לבצע האבקה עצמית, אך עיקר ההאבקה שלו מתבצעת ע"י דבורים.

מוצאו המקורי של הארטישוק הוא באתיופיה ומשם התפשט לארצות המקיפות את הים התיכון. יחד עם זאת, ישנם תיעודים על שימוש בארטישוק כמזון כבר בקרב הרומאים והיוונים הקדמונים. בנוסף, התפשטות הארטישוק מתועדת בספרים מן המאה ה-15 והמאה ה-16 בצרפת ובאיטליה וכן הובא הארטישוק מהולנד לאנגליה בשנת 1530.

כיום, קיימים כ-140 סוגים של ארטישוק. המוכר לנו הוא הקנרס הסורי אשר גדל בסוריה, עיראק וישראל בלבד. הארטישוק מסוג קנרס סורי משמש למאכל, אך ישנם זנים אחרים של ארטישוק המשמשים גם לרפואה, שכן ברפואה נעשה שימוש בעליו של הארטישוק, אשר בהם קיימים חומרים פעילים המסייעים לכבד בתהליך ניטרול רעלים. כמו כן מסייעים עלי הארטישוק לתהליך העיכול, כיוון שהארטישוק עשיר מאוד בסיבים תזונתיים. בנוסף, עלי הארטישוק מסייעים בהפחתת לחץ דם והם אף מהווים מקור מצויין לויטמין C , אשר חיוני מאוד לחיים.

בישראל, מוכרים שני מיני קנרס:

הקנרס התרבותי, הידוע גם בתור הזן האירופאי של הארטישוק, הוא אחד הזנים המשמשים אותנו למאכל.

הקנרס סורי גדל בר ברוב חלקי הארץ.