תפריט נגישות
צמח ישראלי - מגדיר צמחיית ישראל

צמחים טורפים בישראל


צמחים טורפים הם קבוצה המונה כ630 מיני צמחים פורחים בעלי מערכת עיכול המסוגלת לעכל חרקים שונים כחלק מהתזונה.

רוב מיני הצמחים הטורפים נפוצים ביערות טרופים ובאיזורים לחים ועשירים במים רכים. בישראל רק 3 מיני צמחים טורפים מגודלים על ידי חובבי צמחים טורפים.

מיני הצמחים הטורפים בישראל

דיונאה מסכיפולה - שם מדעי : Dionaea muscipula
בסרטון : צמח דיונאה טורף עכביש, צפיה ביוטיוב

בסוג דיונאה 12 מינים והנציג היחיד בישראל הוא דיונאה מסכיפולה. המינים נבדלים בגודל, צבע העלים, צבע הפרחם וגודל הטרף שהצמח מסוגל ללכוד ולעכל. כל מיני הדיונאה מסוגלים לטרוף חרקים קטנים כמו זבובים, עכבישים, חיפושיות וחלק מהמינים מסוגלים לטרוף אפילו חרקים גדולים כמו צרצרים, צרעות, דבורים, חגבים ופרפרים.

מערכת העיכול של צמח הדיונאה נמצאת בעלים. העלים גדלים כשושנה ממרכז הצמח, פטוטרת העלה באורך 7-12 ס"מ ובקוטר 0.5 ס"מ, טרף העלה בשרני ובקצוותיו קוצים, על טרף העלה שערות קטנות המשמשות את העלה להרגיש חרקים ולהסגר בזמן הנכון. בזמן סגירת העלה החרק נכלא והעלה מתחיל לפרק ממנו את החלבונים המשמשים לתזונתו, בסיום העיכול העלה נפתח שוב וממתין לחרק הבא. במידה והעלה לכד חרק גדול תהליך העיכול עשוי להמשך מספר ימים שבסיומם העלה יסיים את חייו.

כדנית - שם מדעי :Nepenthes

כדנית 179 מיני צמחים טורפים, 20 מתוכם הוכלאו בטבע ו159 הוכלאו בידי בוטנאים וחובבי צמחים טורפים.
מיני הכדנית נבדלים בצבעים ובגודל. רוב המינים מסוגלים לטרוף חרקים קטנים כמו עכבישים וזבובים ומינים בודדים מסוגלים לטרוף אפילו צפרדעים, חשופיות ולטאות קטנות. מבין כל מיני הכדנית המין היחיד שמגודל בישראל הוא כדנית מקסימה (Nepenthes maxima).

לצמח הכדנית עלים בדוגמת כד עם מכסה. ברגע שנכנס חרק לתוך העלה המכסה נסגר ומתחיל את תהליך העיכול.

נאדיד המים - Utricularia australis

נאדיד המים הוא צמח ביצות טורף שגדל בר בישראל, עם יבוש הביצות הצמח נעלם מהנוף והיום הוא נמצא ברשימת הצמחים שנמצאים בסכנת הכחדה מהטבע הארצישראלי. בנוסף, צמח נאדיד המים מגודל עד היום אצל חובבי צמחים טורפים.

צמח נאדיד המים ניזון באופן חלקי מאדמת הביצה אך רוב תזונתו מבוססת על פלנקטון, זוחלים קטנים, ראשני צפרדעים, דגיגים, סרטנים וכדומה.

נאדיד המיםבתמונה : צפרדע צפה על צמח נאדיד המים