תפריט נגישות
צמח ישראלי - מגדיר צמחיית ישראל

כנימת עלה ההרדוף


כנימת עלה ההרדוף (שם מדעי : Aphis nerii) היא מין של כנימת עלה צהובה הפוגעת בעיקר בצמחים ממשפחת ההרדופיים.

כנימת עלה ההרדוף התגלתה לראשונה בפלורידה, היום היא נפוצה ברוב האיזורים הטרופים של העולם. רוב הצמחים שנפגעים מכנימת עלה ההרדוף נמצאים בתת המשפחה אסקלפיים. בישראל הצמחים הרגישים לכנימה הם : וינקה, הרדוף הנחלים, פתילת-המדבר, אסקלפיאס, בת-שבע ומסמור.

לכנימות עלה ההרדוף צבע צהוב זרחני ורגלים שחורות, אורך הכנימה נע בין 1.5 ל 2.5 מילימטרים; בזכות העובדה שהן כלכך קטנות, הנזק שנגרם על ידי כנימות עלה ההרדוף בדרך כלל זניח. למרות זאת, קבוצות גדולות של כנימות מסוגלות לגרום לנזקים בלתי הפיכים לצמחים קטנים.

כנימות עלה ההרדוף בדרך כלל מתחילות להתפזר על הצמח באיזור אמירי הענפים, ככל הנראה הן עושות את זה במטרה לברוח ממזיקים שנמצאים באיזורים הנמוכים. הצבע הזרחני של הכנימה הצהובה קל מאוד לאבחנה ובדרך כלל ניתן להבחין בה בשלבים מוקדמים.

כמו רוב מיני הכנימות, כנימת עלה ההרדוף מפרישה טל-דבש מחלקי הצמח וכך היא מנהלת יחסי גומלין מצויינים עם נמלים, דבורים וצרעות; החרקים יונקי הדבש מגנים על כנימת עלה ההרדוף מפני מינים רבים של חרקים כמו פרות משה רבנוגמלי שלמהארינמל ופרוקי רגליים קטנים נוספים.

ההתמודדות עם כנימות עלה ההרדוף פשוטה ביחס לרוב סוגי הכנימות, במידה וגיליתם את כנימות עלה ההרדוף מוקדם, אפשר פשוט לגזום את הענף שעליו הם התיישבו ולזרוק אותו.

במידה וקיימות הרבה מושבות של כנימות, ראו מדריך להרחקת כנימות עלה בבלוגינון.